Csavargások

Balkán

A Balkán itt van tőlünk párszáz kilométerre és mégis egy ismeretlen világ számunkra. Persze sokat hallottunk, hallunk a Balkánról, vagy a balkáni országokról, de valahogy a képzeteinkben lepusztult, elmaradott országok, harsány, primitív, önfejű, soviniszta, vérgőzös társadalmi szokások....és még ki tudja milyen negatív sztereotípiák jelennek meg. A "balkáni" jelző szinte egész Európában a rendetlenség, a kosz, az igénytelenség szinonimájává vált.
Pedig ezek a régmúltból táplálkozó és a Balkán-félszigettel asszociáló leegyszerűsített nézetek a mai balkáni valósággal köszönő viszonyban sincsenek.
Szóval mi is jut eszünkbe a Balkánról? Láttuk már az ősidők óta lakott városait és a hegyvidéki tájainak érintetlen természeti csodáit? Mit tudunk a kultúrájáról, a sok száz éves kolostorairól-dzsámijairól, a középkorból ránk maradt városkák macskaköves sikátorairól, a hegyi pásztorok, vagy a tengerparti halászok életéről? Ismerjük a balkáni gasztronómiát, a népzenét, vagy épp az itt élők hitvilágát?
Szóval felejtsük el a megcsontosodott nézeteinket, és ha valakit érdekel Európa egyik legkülönösebb vidéke, annak számos csodát és igazi élményt jelenthet a Balkán. 
A Balkán: sziklás hegycsúcsok, mély szurdokok, középkori hangulatot árasztó városkák, számtalan nép és számtalan kultúra, muszlim dzsámik és minaretek, ortodox kolostorok, ókori romok, és gyönyörű természeti környezet, melyhez a helyiek vendégszeretete és a balkáni konyha ízei adnak keretet. A közvélekedéssel ellentétben a Balkánon a közbiztonság is sokszor jobb, mint hazánkban. A hasonló látnivalókat kínáló európai turistacélpontokkal szemben a Balkánt még nem árasztotta el a turisták hada. Bár sok külföldi (főleg német rendszámú) autót látni, de ezek nem a turisták autói, hanem a többség hazalátogató vendégmunkás.

Bosznia-Hercegovina_2013
Plitvicei-tavak, Slunj
Montenegró, Kotori-öböl 
Bosznia 2016

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése